Přeskočit na hlavní obsah

Ładowarka NL

Zakres wykorzystywania

Ładowarka przeładunkowa NL jest ładowarką szynową, napędzaną sprężonym powietrzem. Ładowarka NL ładuje skały łyżką napędzaną przez własne urządzenie załadunkowe, którą podnosi nad współpracujący wagonik górniczy albo przy zastosowaniu przenośnika nad lej zasypowy, do którego urobek jest wrzucany siłą bezwładności. Konstrukcyjnie jest przystosowana do załadunku w kopalniach o małym profilu.

Nakladač_NL

Maksymalne pochylenie wyrobiska w kopalni wynosi 8°, a jego minimalna wysokość 2,1 m (między główką szyn, a stropem). Zaleta tego sposobu ładowania polega na wykorzystaniu ciężaru ładowarki i prędkości jej ruchu do wbijania łyżki w skały, które po robotach strzałowych nie są dostatecznie rozdrobnione i mają różną kawałkowatość. Dobre warunki pracy zapewnia skała o maksymalnej kawałkowatości 30x30x30 cm, przy większych kęsach albo lepkim materiale wydajność ładowarki maleje. Maksymalną wydajność 40 do 50 t na godzinę można osiągnąć w sypkich skałach, o stabilnej granulacji wynoszącej 5 x 5 cm. Możliwość wykorzystania ładowarki na powierzchni jest ograniczona warunkami atmosferycznymi.

Zasada działania

Z odległości około 0,5 m ładowarka NL wjeżdża z opuszczoną łyżką w rozdrobnioną skałę. Jak tylko łyżka dostatecznie zagłębi się w materiale, co ułatwia jego pokruszenie, rozpoczyna się podnoszenie łyżki (za pomocą łańcucha). Prędkość podnoszenia łyżki wzrasta w miarę podnoszenia, co wynika z krzywej obracania się górnej części łyżki oraz nawijania się łańcucha na rolkę łańcuchową, gdzie kolejne zwoje łańcucha mają coraz większą średnicę.

W chwili osiągnięcia największej prędkości, kiedy łyżka znajduje się nad wózkiem albo zasypem, łyżka uderza w sprężyny belki poprzecznej stanowiącej poprzeczne ograniczenie i zawartość materiału wysypuje się z łyżki. Jednocześnie przy podnoszeniu łyżki ładowarka odjeżdża od pryzmy tak, aby łyżka mogła wrócić do swojego początkowego położenia do nabierania i ponownie wsunąć się w materiał. W przypadku, gdy materiał ładuje się po bokach torowiska, trzeba przed wejściem w materiał odsunąć skrzynię ładowarki obracając ją wokół pionowej osi tak, aby łyżka mogła pracować z boku. Powrót skrzyni do położenia podstawowego odbywa się samoczynnie po podniesieniu łyżki

Dane techniczne

Parametry wydajnościowe
Wydajność przy załadunku (przy odpowiednim materiale) 40 m³/godz.
Pojemność łyżki 0,12 m³
Szerokość zasięgu łyżki 1825 mm
Liczba obrotów silnika 900 obr./min
Maksymalne pochylenie
Maksymalna kawałkowatość materiału 300 mm
Napęd 2 gwiazdowe silniki na sprężone powietrze
Średnica doprowadzającego węża powietrznego/średnica rurociągu DN 25
Silnik
Moc 4,4 kW (6 HP)
Dopuszczalne ciśnienie robocze 5 bar
Zużycie powietrza dla każdego silnika 360 m3/godz.
Podwozie
Rozstaw (zgodnie z wymaganiami) min. 435 mm
Wymiary i ciężar maszyny
Długość (łyżka uniesiona do położenia transportowego) 1800 mm
Długość (przy opuszczonej łyżce) 1890 mm
Szerokość (ze schodkami) 1120 mm
Szerokość (przy zdjętych schodkach) 875 mm
Wysokość (łyżka uniesiona do położenia transportowego)
1420 mm
Maksymalna wysokość 2010 mm
Odległość od osi wzdłużnej do brzegu schodków 730 mm
Wysokość schodków
130 mm
Ciężar maszyny 2000 kg

Fotogaleria

Video

Kontakt

Adres:
ORTAS s. r. o.
Hatě 546, 261 01 Příbram III Republika Czeska

Tel: +420 607 606 698
      +420 318 637 761
Faks: +420 318 629 295
E-mail: info@ortas.cz