Přeskočit na hlavní obsah

Ładowarka PPN

Zakres wykorzystywania

Nakladač_PPNKolejowa szynowa ładowarka przeładunkowa PPN jest wykorzystywana, jako ładowarka pokruszonych skał przy drążeniu w górnictwie węglowym i kopalniach rudy oraz w budownictwie podziemnym. Jest stosowana, jako część zestawu z wiertniami (na przykład z wiertnią VS-1).

Ładowarka PPN przemieszcza skały do wagoników górniczych, na przenośnik zgrzebłowy albo taśmowy, ewentualnie na inne urządzenie transportowe. Ładowanie odbywa się z torowiska, po którym jeździ ładowarka. Minimalna wysokość do wykorzystania ładowarki PPN wynosi 2,3 m, licząc od główki szyny.

Zasada działania

Ładowarka PPN jest napędzana sprężonym powietrzem.

Z odległości około 0,5 m ładowarka wjeżdża z opuszczoną łyżką w rozdrobnioną skałę. Jak tylko łyżka dostatecznie zagłębi się w materiale, co ułatwia wstrząsanie łyżki, rozpoczyna się podnoszenie łyżki za pomocą łańcucha. Prędkość podnoszenia łyżki wzrasta w miarę podnoszenia, co wynika z krzywej obracania się górnej części łyżki oraz nawijania się łańcucha na rolkę łańcuchową, gdzie kolejne zwoje łańcucha mają coraz większą średnicę.

ppn_1s_sestava_web

W chwili osiągnięcia największej prędkości, kiedy łyżka znajduje się nad wózkiem albo zasypem, łyżka uderza w sprężyny belki poprzecznej stanowiącej poprzeczne ograniczenie i zawartość materiału wysypuje się z łyżki. Jednocześnie przy podnoszeniu łyżki ładowarka odjeżdża od pryzmy tak, aby łyżka mogła wrócić do swojego początkowego położenia do nabierania i ponownie wsunąć się w materiał. W przypadku, gdy materiał ładuje się po bokach torowiska, odsuwa się pneumatycznie skrzynię ładowarki obracając ją wokół pionowej osi tak, aby łyżka mogła pracować z boku. Powrót skrzyni do położenia podstawowego odbywa się samoczynnie po podniesieniu łyżki.

Górnicza ładowarka przeładunkowa PPN składa się z zespołu jezdnego z silnikiem jazdy, korpusu ładowarki, i narzędzia roboczego (łyżki), silnika do podnoszenia łyżki i obracania korpusu ładowarki. Oba silniki są pneumatyczne, każdy z silników jest sterowany niezależnym elementem sterującym.

Dla zwiększenia szerokości załadunku przy ładowaniu, górna część ładowarki jest zbudowana tak, że może się obracać na boki.

Ładowarka jest wyposażona w samoczynne urządzenie smarujące zapewniające smarowanie rozdzielaczy pneumatycznych i rozdzielaczy silników na sprężone powietrze.

Zęby i krawędź nabierania łyżki są napawane węglikami spiekanymi w celu zwiększenia ich żywotności.

Dane techniczne

Parametry wydajnościowe
Wydajność przy załadunku 75 m³/godz.
Pojemność łyżki 0,25 m³
Szerokość załadunku 2200 mm
Szybkość podnoszenia 0,97 m/s
Pochylenie wyrobiska maks.
Wielkość ładowanych kęsów skały maks. 300 mm
Napęd 2 tłokowe silniki na sprężone powietrze
Średnica węża doprowadzającego DN 50
Silnik
Moc 9-11 kW
Dopuszczalne ciśnienie robocze 0,4 – 0,5 Mpa
Zużycie powietrza 750 m3/godz.
Wymiary zewnętrzne 410 x 425 x 380 mm
Ciężar 95 kg
Podwozie
Rozstaw szyn 900 / 750 / 600 / 450 mm
Rozstawienie kół 846 mm
Prędkość jazdy 0,97 m/s
Moc silników 22 kW
Wymiary  i ciężar maszyny
Długość z opuszczoną łyżką 2270 mm
Długość z podniesioną łyżką 1460 mm
Szerokość ze schodkami 1320 mm
Szerokość bez schodków 1150 mm
Wysokość w położeniu transportowym 1300 mm
Wysokość z podniesioną łyżką 2250 mm
Ciężar maszyny 3800 kg

Fotogaleria

Fotogaleria – Praktyczne wykorzystanie

Video

Kontakt

Adres:
ORTAS s. r. o.
Hatě 546, 261 01 Příbram III Republika Czeska

Tel: +420 607 606 698
      +420 318 637 761
Faks: +420 318 629 295
E-mail: info@ortas.cz